חתונה אזרחית – נישואים אזרחיים בארץ ובחו"ל

חתונה אזרחית

חתונה אזרחית – נישואים אזרחיים בארץ ובחו"ל

היום בשנת 2017 מתבצעים מעל ל15,000 חתונות אזרחיות במדינות ישראל.

עד לפני כמה שנים רוב הזוגות התחתנו בחתונה אזרחית היו זוגות שלא היו יכולים להתחתן ברבנות כמו עולים חדשים או זוגות מעורבים.

היום המצב הוא שונה, הרבה מאוד מן הזוגות היהודים אשר יכולים להתחתן ברבנות בוחרים לא להתחתן שם כל אחד מן הסיבות שלו, מה שמביא אותנו לתופעה חדשה של אלפי זוגות מתחתנים בחתונה אזרחית  מתוך בחירה חופשית.

לצערנו בשנת 2017 עדין לא ניתן לקיים חתונה אזרחית במדינת ישראל מה שמאלץ אותו הישראלים לקבל את השרות הכל כך מבוקש ממדינות אחרות כמו קפריסין ( המדינה בה רוב הישראלים מחליטים להתחתן באופן אזרחי). במקרה זה החתונה האזרחית מתבצעת בבניין העירייה ב24 יעדים שונים בקפריסין. את החתונה מבצע פקיד העירייה האחרי לכך בטקס נחמד וקצר.

מדריך חתונה לחתונה אזרחית בקפריסין ניתן למצא כאן 

אבל חוץ מקפריסין ניתן להתחתן בנישואים אזרחיים בעוד כ- 51 מדינות ברחבי העולם.

למה לא ניתן להתחתן בחתונה אזרחית בישראל?

בשנת 1953 נקבע החוק הישראלי שקובע כי נישואים וגירושים יהודיים ניתנים לסמכות שיפוט ייחודית של בתי הדין הרבניים. מה שאומר לנו שכל חתונה במדינת ישראל צריכה לעבור דרך הרבנות אחרת לא תתקבל. זוגות ישראלים אשר מבצעים חתונה אזרחית אצל גופים המבצעים טקסים של חתונה אזרחית אינם יכולים להירשם כזוג נשואי במשרד הפנים על פי חוק.

בשנת 2002 היה נראה כאילו מסתמנת התחלה של אפשרות להתחתן חתונה אזרחית גם בארץ, דרך השגרירויות הזרות. נכון לעכשיו, האפשרות נתונה רק לזוגות שהם פסולי חיתון על-פי הרבנות, וכן ההסדר פועל רק דרך השגרירות הרוסית.

אז מה הפתרון שיש בישראל כיום לחתונה אזרחית?

בישראל כיום יש מספר גופים כמו "משפחה חדשה" , "הויה"  וכמה נוספים המסדירים  את מעמד הזוגות שאינם מעוניינים להתחתן ברבנות.

מבחינה חוקית מדינית ישראל מכירה במעמד של ידועים בציבור מה שנותן לזוגות את הזכיות המלאות מבחינת מיסוי, ירושה, משכנתא ושרותים נוספים בדיוק כמו לזוג שהתחתן ברבנות.

כידי להקל על הביורוקרטיה מול משרד הפנים של הוכחת ידועים בציבור יצרו את תעודת הזוגיות .

בתעודת הזוגיות המשותפים תופיע תמונתכם, פרטיכם ופרטי בן/בת הזוג ומספרי הזהות של שניכם/שתיכן. התעודה תעיד על כך שחתמתם על תצהיר ידועים בציבור בפני עו"ד, שאתם זוג לכל דבר ועניין ושאתם מנהלים את חייכם המשותפים יחד. תוכלו להציג אותה בפני מוסדות שיבקשו הוכחה לכך שאתם בני / בנות זוג ובכל עת שתרצו.
חשוב לדעת, אילו זכויות מגיעות לכם כידועים בציבור?
  1. ביטוח לאומי מעניק זכויות שוות לזוגות נשואים.
  2. אחרי רישום אבהותו של אב הילדים בפני פקידי משרד הפנים (בבית החולים)- הילדים רשומים תחת שני בני הזוג כמו אצל כל זוג נשוי.
  3. ילדים של ידועים בציבור הם לא ממזרים!
  4. ידועים בציבור יכולים לקבל משכנתא וגם להירשם לפרוייקט 'מחיר למשתכן'.
  5. תיקי מס הכנסה של ידועים בציבור מנוהלים בנפרד (בשונה מזוגות נשואים)- מדובר ביתרון עבור זוגות רבים.
  6. ידועים בציבור לא נדרשים לקבל תעודת גירושים אם הם בוחרים להיפרד. 
  7. בעת פרידה, על ילדים של ידועים בציבור חלים בדיות אותם הליכים כמו ילדים להורים נשואים (מזונות, משמורת, אחריות הורית וכו').
  8. על זוגות ידועים בציבור חלה 'הלכת השיתוף' לפיה רכושם ייחשב משותף רק אם קיימת כוונת שיתוף (בניגוד לחוק יחסי ממון עבור זוגות נשואים).

חתונה אזרחית רפורמית

חתונה אזרחית רפורמית היינה דרך נוספת להתחתן בחתונה אזרחית .

חתונה רפורמית משלבת חתונה דתיית עם מאפיינים מודרניים, המאפשרים לבני הזוג לקחת חלק פעיל בחתונתם.

טקס חתונה רפורמית הוא טקס הנערך מתוך גישה שוויונית  ובו בזמן שומר על כל הרכיבים של טקס החתונה המסורתי. טקס החתונה הרפורמי נבנה בשיתוף בין בני הזוג ובין הרב וברצון של הזוג לשלב אלמנטים מהתרבות הישראלית ומהסיפור האישי שלהם. קטעים אלו מאפשרים את הביטוי העצמי והאותנטי של האהבה בין השניים ההופכים לאחד, ומאפשרים לטקס לחבר בין בני הזוג, הקהל ומסורת ישראל.

 אוהבים את המדריך שלנו? תשאירו תגובה! 

נשמור על קשר

צור קשר חתונה בקפריסין

יש לכם שאלות נוספות?

עדכונים שצריך לעשות באתר

נשמח לעזור במה שאפשר!

השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

נושא

ההודעה שלך

הכותב אינו נושא באחריות עבור שימוש ברעיונות, דוגמאות ומידע שבמדריך. השימוש הוא באחריות הקורא בלבד